مقدمه:

باغبانی یکی از بخش­های مهم اقتصادی در ایران بوده که در حال حاضر با چالش­های زیادی مواجه است. پرداختن به صادرات مناسب‌ترین راه عبور از این مشکلات بوده و براین‌اساس توسعه صادرات عامل مهمی برای توسعه اقتصادی محسوب می­گردد علاوه‌برآن فرآوری و صنایع تبدیلی محصولات باغی می­تواند شرایط درآمدی مطلوبی را برای تولیدکنندگان فراهم نماید. کشور ما مزیت­های فراوانی به‌خصوص در زمینه محصولات باغی مانند پسته، خرما، زردآلو، گردو، کشمش، انجیر، بادام داشته که می­تواند برای صادرات موردتوجه قرار گیرد. مطمئناً با اجرای سیاست­های اقتصاد مقاومتی، آینده روشنی در اقتصادی نمودن و صادرات محصولات باغی خواهیم داشت.

سیمای اتحادیه سراسری تعاونی­های کشاورزی باغداران ایران:

این تشکل در راستای بالابردن سطح زندگی اعضاء و تولید بهینه­ی محصولات باغی و با رعایت اهداف توسعه کشاورزی مطابق با موازین تشکل­های تعاونی با شماره ثبت 391194 با سرمایه اولیه 50.000.000 ریال و در تاریخ 1389/09/15 به ثبت رسید که با سرمایه‌گذاری 18 سهام‌دار (اتحادیه و تعاونی­های استانی) و عضویت 101 شرکت تعاونی در سطح شهرستان و استان­های کشور تشکیل و فعالیت می­نماید.

فعالیت­های عمده اتحادیه:

1-     برنامه­ ریزی و سیاست­ گذاری به‌منظور ارتقاء سطح همکاری­های علمی با مجامع علمی باغبانی.

2-     ایجاد ارتباط لازم با مؤسسات تحقیقاتی، نهادها و شرکت­های داخلی و خارجی به‌منظور همکاری در زمینه افزایش کیفیت و کمیت محصولات باغی تولیدی کشور.

3-     خریدوفروش انواع محصولات باغی در سراسر کشور.

4-     همکاری و مشارکت با سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران در جهت خرید، ذخیره­ سازی و تنظیم بازار میوه شب عید.

5-     خرید و توزیع نهاده ­های باغبانی (سم، کود، نهال و غیره) در بین اعضای اتحادیه و افراد غیرعضو.

6-      مشارکت در خرید و واگذاری تجهیزات، ماشین‌آلات باغبانی و صنایع سورت و بسته­ بندی.

7-     آموزش مستمر باغداران در تمامی زمینه­ های کاشت، داشت، برداشت و پس از برداشت محصول.

 

اهداف کوتاه‌مدت اتحادیه:

1-     ورود به بازار خریدوفروش محصولات باغی با هدف کنترل قیمت، حذف واسطه و نهایتاً افزایش سود باغدار.

2-     راه ­اندازی واحدهای مکانیزاسیون باغی در استان­های مختلف کشور.

3-     کمک به کاهش ضایعات محصولات باغی از طریق جمع ­آوری، سورت، بسته ­بندی و همچنین افزایش تولید در صنایع جانبی مانند آبمیوه، چیپس میوه و غیره.

4-     راه­ اندازی فروشگاه­های عرضه مستقیم محصولات باغی.

5-     راه­ اندازی فروشگاه ­های عرضه مستقیم محصولات سالم و ارگانیک با برند اتحادیه سراسری تعاونی­های کشاورزی باغداران ایران در تهران و شهرستان­ها.

6-      آموزش مستمر باغداران با هدف افزایش کمیت و بهبود کیفیت محصولات باغی تولیدی ایشان.

7-     معرفی هرچه بیشتر اتحادیه و توانمندی­ های آن در حمایت از اعضای خود، به سایر باغداران و افزایش تعداد باغداران تحت پوشش اتحادیه.

 

 اهداف بلندمدت اتحادیه:

1.       مشارکت در تحقق سیاست­ها و برنامه ­های اقتصاد مقاومتی.

2.       بهره‌گیری از ظرفیت­های اشتغال‌زایی در بخش باغبانی.

3.       تقویت اقتصاد تولید و افزایش قدرت رقابت اقتصادی محصولات باغی کشور در بازارهای جهانی.

4.       بهره‌گیری از قابلیت­ها و ظرفیت­های تولید محصولات باغی.

5.       پیگیری اجرای برنامه­های آموزشی، ترویجی.

6.       استقرار نظام علمی تولید محصولات.

7.       افزایش بهره­وری از منابع و عوامل تولید و کاهش ضایعات.

8.       همکاری در اصلاح و توسعه باغات.

9.       توسعه صادرات محصولات باغی.

10.   بهبود کیفیت و بسته‌بندی محصولات باغبانی با تأکید بر ارتقاء سطح سلامت و ایمنی محصولات.

11.   توسعه کشت ارگانیک محصولات باغی.

12.   توسعه کشت و فرآوری گیاهان دارویی.

13.   طرح مطالعات جامع باغبانی.

14.   توسعه و ساماندهی گلخانه­ ها و احداث مجتمع­های گلخانه ­ای.

 

 فصل دوم: موضوع و حدود عملیات

ماده 5- موضوع و حدود عملیات اتحادیه عبارت است از:

1-     بالابردن سطح زندگی اعضای اتحادیه، تولید محصولات زراعی و باغی با رعایت اهداف توسعه کشاورزی و موازین تعاونی و از طریق بهره‌برداری جمعی و گسترده اراضی ملکی و یا استیجاری با انجام عملیات زیر:

2-     سورت و بسته‌بندی محصولات کشاورزی اعم از زراعی و باغی

3-     تولید و فرآوری محصولات تولیدی و کشاورزی و ارگانیک

4-     فعالیت در زمینه منابع غذایی و امور مربوط به آن

5-     انجام عملیات زیربنایی کشاورزی اعم از تسطیح اراضی و قطعه‌بندی‌های فنی، اقتصادی اراضی در اختیار اتحادیه و احداث راه‌های ارتباطی مورد لزوم.

6-      حفر چاه عمیق و نیمه‌عمیق در زمین متعلق به اتحادیه و اعضای اتحادیه به‌منظور تأمین آب کشاورزی و غیرکشاورزی با رعایت قانون ((ملی شدن منابع آب)) و نگهداری و بهره‌برداری چاه و قنوات و سایر تأسیسات آبرسانی.

7-     تهیه و تدارک و یا تولید مواد و وسایل مورد احتیاج حرفه‌ای اعضا از قبیل ماشین‌آلات و ابزار و ادوات کشاورزی و باغی و وسایل حمل‌ونقل جمعی اعضا و محصولات تولیدی آن.

8-     انجام عملیات جمع‌آوری، نگهداری، تبدیل، طبقه‌بندی، بسته‌بندی، حمل‌ونقل، بازاریابی و فروش محصولات کشاورزی و باغی اعضا. (محصول اعضا و کشاورزان غیرعضو)

9-     ایجاد واحدهای کشاورزی اعم از واحدهای زراعی، باغی و تأسیسات بهداشتی، بهداری، آموزشی، انبار و دفتر کار و تأسیسات موردنیاز و مرتبط با فعالیت اتحادیه جهت بهره‌برداری مشترک اعضا.

10- انجام خدمات به‌منظور بهبود امور حرفه‌ای اعضا باتوجه‌به نوع و رشته فعالیت اتحادیه.

11- ایجاد کارخانجات صنایع تبدیلی کشاورزی اعم از زراعی و باغی و تأسیسات و تجهیزات بسته‌بندی، درجه‌بندی، نگهداری و انبارهای سرد و چندمنظوره و سردخانه جهت نگهداری محصولات کشاورزی با رعایت موازین فنی و قانونی و ایجاد مراکز تعمیرگاهی ماشین‌آلات کشاورزی و تجهیزات فنی مرتبط با موضوع فعالیت اتحادیه.

12- انجام هرگونه معاملات مجاز جهت تأمین نیازهای اتحادیه با رعایت موضوع عملیات پیش‌بینی‌شده در اساسنامه مانند تهیه بذرهای مختلف، نهال، نشاء، کودهای حیوانی و شیمیایی، سموم دفع آفات نباتی و انجام سایر فعالیت‌های مرتبط با اهداف اتحادیه.

13- اتحادیه می‌تواند باتوجه‌به نوع فعالیت و در صورت وجود تولیدات با رعایت مقررات و کسب مجوزهای لازم از سازمان مرکزی تعاون روستائی ایران و سایر مراجع ذی‌ربط اقدام به صدور آنها به خارج از کشور و یا نیازمندی‌های اتحادیه و اعضاء را از خارج تأمین نماید. همچنین با برگزاری نمایشگاه‌ها و یا شرکت در نمایشگاه‌های داخلی و بین‌المللی، ایجاد دفاتر نمایندگی و شعب در داخل و یا خارج از کشور، بازاریابی و تولیدات خود را عرضه نماید.

14- اتحادیه مکلف است در جهت ارتقاء مهارت‌های فنی و شغلی و آشنایی با شیوه‌های نوین زراعی و باغی اعضاء خود با دستگاه‌ها و مؤسسات ذی‌ربط همکاری نموده و موجبات شرکت آنان را در دوره‌های آموزشی و تخصصی مربوطه فراهم نماید.

15- تأمین اعتبارات و وام‌های موردنیاز اعضاء و تأمین منابع مالی تکمیلی از طریق استقراض و تحصیل اعتبار و قرض‌الحسنه و استفاده از تسهیلات بانکی وفق عقود معینه.

16-  اتحادیه می‌تواند با تصویب مجمع‌عمومی عادی به عضویت اتحادیه سراسری نظارت و هماهنگی درآید و یا در سایر انواع اتحادیه‌ها مشارکت نماید.

17- اتحادیه می‌تواند نمایندگی شرکت‌ها و اتحادیه‌های تعاونی و کلیه بانک‌ها و مؤسسات مالی و اعتباری، سازمان و مؤسسات و شرکت‌های دولتی و غیردولتی را برای عملیات و خدماتی که موردنیاز آنها و یا اتحادیه تعاونی باشد بپذیرد یا برای انجام مقاصد اتحادیه نمایندگی بدهد.

18- در صورت بروز اختلاف بین اتحادیه و سایر شرکت‌ها و اتحادیه‌های تعاونی، اتحادیه می‌تواند با تراضی طرف اختلاف موضوع را جهت داوری به سازمان مرکزی تعاون روستائی ایران اعلام نماید در این صورت نظریه سازمان مذکور برای طرفین قطعی و لازم الاجراء است.

19- اتحادیه می‌تواند سهام سازمان مرکزی تعاون روستائی ایران، بانک‌ها و مؤسسات مالی و اعتباری ایران را خریداری و در سایر شرکت‌ها و اتحادیه‌های تعاونی تولید کشاورزی و روستائی و مؤسسات تولیدی با موافقت سازمان مرکزی تعاون روستائی ایران سرمایه‌گذاری کند.

20- اتحادیه می‌تواند معاملات بازرگانی برای ساکنین غیرعضو در حوزه عمل خود به‌استثنای عملیات اعتباری و تضمینی که مخصوص اعضاء است انجام دهد. ضوابط معاملات با غیرعضو در آیین‌نامه مربوطه که به تصویب مجمع‌عمومی خواهد رسید تعیین می‌گردد.

21- ایجاد و راه‌اندازی صندوق‌های مالی و اعتباری و نیز عضویت در صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی.

22- اتحادیه می‌توان عاملیت صندوق بیمه کشاورزی و یا سایر مؤسسات بیمه‌گر را قبول نمایند و در صورت اخذ مجوز از مراجع قانونی خود نیز به‌عنوان یک موسسه بیمه گر جهت بیمه محصولات کشاورزی وارد عمل گردد.

فصل سوم: شرایط عضویت

"اتحادیه، اتحاد استراتژیک کسب و کار ها و مصرف کنندگان ."

اتحادیه
تعداد محصولات

45 میلیون

فروشندگان فعال در فروشگاه

2 میلیون

خریداران فعال در فروشگاه

31 میلیون

فروش سالانه

200 میلیون

تیم ما

تهران

آزادی , خیابان سعیدی ,کوچه گل
09123456789
Tehran@lorada.com

اصفهان

بلوار مطهری ,میدان انقلاب ,خیابان شمس
09123456789
Esfahan@lorada.com

تبریز

میدان ساعت ,خیابان ارتش
09123456789
Tabriz@lorada.com